News View All News »

LHS Athletes Earn Fall Sports Honors

Friday, January 16, 2015

mascotsmallCongratulations to the following Liverpool High School students for being honored as some of Central New York’s most outstanding high school athletes during the fall season: 

 

Boys Cross Country

  • NYSSWA All-State Class A First Team: Ben Petrella
  • NYSSWA All-State Class A Third Team: Dylan McCarthy and Connor Buck
  • All-CNY: Ty Brownlow, Connor Buck, Ryan Comstock, Dylan McCarthy, Dan Muldoon and Ben Petrella


Girls Cross Country

  • All-CNY: Abby McNamara

Girls Field Hockey

  • All-State: Megan Evangelista
  • All-CNY: Megan Evangelista
  • Section III All Stars: Megan Evangelista, Brianna Socker and Meghan Bailey
  • CNYCL First Team: Megan Evangelista, Gabriella Pascarella, Brianna Socker and Meghan Bailey
  • CNYCL Second Team: Viktoryia Tubolino and Kayleigh Young
  • Honorable Mention All-League: Nikki Wilson and Carrie Cosco


Boys Football

  • All-CNY: Jaydakis Scott, Bobby King, Matt Sala and Joe Scro
  • All-CNY Second Team: Dan Cosselman, Nick DeMarzo, Mike Wright and Austin Ludwig
  • Class AA-1 First Team: Joe Scro, Dan Cosselman, Nick DeMarzo, Matt Sala, Jaydakis Scott, David Carnie and Bobby King
  • Class AA-1 Second Team: Ricky Sisto, Zack Khatib, Austin Ludwig, Ben Widas, Audey Ashkar, Robert Newman and Mike Wright
  • Class AA-1 Honorable Mention: Charles Green, Zach Mentel, Jarod Thiel, Alex Denegal, Jeremiah Ferrante, Kyle Halladay, Matt Rioux, Mike Cutrone and Jajuan Rentas


Boys Golf

  • CNYCL National Second Team: Dan Mort, Jullian Latocha and Matt Hunter
  • CNYCL National Honorable Mention: John Masucci, Brad Schilling and Mike Sill


Boys Soccer

  • CNYCL Division I First Team: Conor Vaughn, Miles Veney, Sam Fuller and Jeff Meyers
  • CNYCL Division I Second Team: Tyler Lane, Andrew Balliet, Caleb Munski and Jacob Munski


Girls Soccer    

  •  Fifth Team All-State (Class AA): Ore Akinpelu
  • All-CNY: Ore Akinpelu
  • CNYCL Colonial National First Team: Alex Bittel, Meagan O'Neil and Ore Akinpelu
  • CNYCL Colonial National Second Team: Julia Richey, Lynsey Roth, Emily Dorr, Leanne Barnard and Brisa Salinas
  • CNYCL Colonial National Honorable Mention: Breanna Murphy, Logan Rubio, Claire Baluta and Christie Allen


Girls Swimming and Diving

  • First Team All-League: Kelsey Austin, Madeline Murphy, Sydnie Sovinsky and Alyssa Vadala


Girls Tennis

  • CNYCL National First Team First Doubles: Alexandra Ioannidis & Katelyn Nguyen
  • CNYCL National Second Team Second Doubles: Anna Baggett & Meaghan Reilly
  • CNYCL National Second Team First Singles: Rachel Foster and Chloe Foster
  • CNYCL National Second Team Third Doubles: Julie Pento & Julie Stagnitta


Boys Volleyball

  • All-CNY: Anthony Calabrese and Ryan Turner
  • CNYCL First Team: Anthony Calabrese and Ryan Turner
  • CNYCL Second Team: Brendan Corp and James Foley
  • CNYCL Honorable Mention: Kevin Hiemenz, Brendan Lee and Andrew Stonebarger


Girls Volleyball

  • All-State Class AA Fourth Team: Samantha Wolf
  • All-CNY: Samantha Wolf
  • CNYCL Class AA National First Team: Samantha Wolf and Julia Flohr
  • CNYCL Class AA National Second Team: Julia Mumpton and Mikayla Brown
  • CNYCL Class AA National Honorable Mention: Alexis McLaggan, Dallas Merola, Alicia Hansen and Erin LaValley


I also would like to congratulate LHS Head Football Coach Dave Mancuso for being named the Class AA-1 Coach of the Year and LHS Head Girls Volleyball Coach Joe Brainerd for being named CNYCL Class AA National Coach of the Year.

Sincerely,

Dr. Mark F. Potter
Superintendent of Schools

View All News »